Od 1 grudnia 2021 roku, poza nielicznymi wyjątkami, zarówno wniosek o ogłoszenie upadłości gospodarczej, jak i wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy złożyć za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Pierwszą daną jaką należy wskazać we wniosku o ogłoszenie upadłości jest określenie danych sądu upadłościowego, właściwego do rozparzenia Twojego wniosku.
Określenie jaki sąd upadłościowy będzie właściwy dla rozpatrzenie Twojego wniosku o ogłoszenie upadłości musisz poprzedzić analizą kwestii jakie wskazuję poniżej.
Upadłość konsumencka sąd
Sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka Twojej podstawowej działalności.
Dla części osób jest to dość jasne określenie i nie mają problemu z ustaleniem miejsca, które mogą określić jako główny ośrodek podstawowej działalności.
Jest jednak spora grupa osób, która chociażby z uwagi na migracje związane z pracą, może mieć trudność z określeniem „głównego ośrodka podstawowej działalności”.
Śpieszę z wyjaśnieniem.
Głównym ośrodkiem Twojej podstawowej działalności będzie miejsce, w którym regularnie zarządzasz swoją działalnością.
Ale czy każdą działalnością, czy tylko określoną?
Jeśli nie można ustalić tego miejsca, to Sąd będzie brał pod uwagę miejsce, gdzie znajduje się Twój majątek.
W praktyce miałam do czynienia z sytuacjami w których dłużnik składał wniosek o ogłoszenie upadłości np. do sądu upadłościowego w Gdańsku. Sąd po wstępnej analizie treści wniosku odrzucał wniosek, ponieważ dochodził do przekonania, że główny ośrodek dłużnika znajduje się np. poza granicami kraju. Dlaczego? Otóż dlatego, że pomimo faktu, iż dłużnik miał miejsce zamieszkania w Polsce, to jednak poza granicami kraju znajdował się cały posiadany przez niego majątek oraz poza granicami kraju były jego dochody życiowe.
Jakie są niezbędne dokumentu i dane do złożenia wniosku o upadłość dowiesz się tutaj.
Upadłość konsumencka czy upadłość gospodarcza?
Upadłość gospodarcza sąd
Wniosek o ogłoszenie upadłości gospodarczej rozpozna sąd w składzie trzech sędziów.
Przyjmuje się, iż dla spółek oraz osób prawnych głównym ośrodkiem prowadzenia podstawowej działalności jest siedziba, która ujawniona została we właściwym rejestrze, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (lub zawodową) często występuje rozbieżność pomiędzy miejscem, gdzie ta osoba mieszka, a gdzie na co dzień przebywa.
Dla upadłości gospodarczej osób fizycznych właściwym będzie sąd upadłościowy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej/zawodowej.
Głównym ośrodkiem Twojej podstawowej działalności będzie miejsce, w którym regularnie zarządzasz swoją działalnością.
Ale czy każdą działalnością, czy tylko określoną?
Jeśli Twoje miejsce zamieszkania jest inne, aniżeli miejsce prowadzenia Twojej działalności gospodarczej przekłada się na różną właściwość sądu upadłościowego.
Co do zasady właściwy będzie sąd przypisany do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Chodzi o działalność o charakterze ekonomicznym.
Jest to miejsce, które Ty sam tak określasz, ale też miejsce, które utożsamiają z Tobą osoby z zewnątrz.
Jeśli miejsca te są rozbieżne, to kluczowe dla sądu będzie właśnie postrzeganie tego miejsca przez osoby z zewnątrz.
Jeśli z jakiegoś powodu wolałbyś jednak, aby Twoją sprawę rozpatrywał sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania będziesz musiał wykazać, że prowadzenie działalności gospodarczej nie jest Twoją podstawową działalnością.
Uwaga na koniec.
W trakcie postępowania może się okazać, że sąd upadłościowy, który rozpoczął procedowanie Twojej sprawy stanie się niewłaściwy. Może się tak zdarzyć, gdy np. zmienisz miejsce zamieszkania.
Co wtedy?
W takiej sytuacji sąd upadłościowy przekaże sprawę do dalszego prowadzenia innemu sądowi upadłościowego. Wszystkie czynności wcześniej podjęte nadal będą ważne. Taka zmiana może zdarzyć się nawet kilka razy.
Jeśli nie jesteś pewny czy Twoją sytuację finansową można określić jako niewypłacalność, to zajrzyj do wpisu.
Jakie jest Twoje doświadczenie z postępowaniem przed sądem upadłościowym? Zachęcam Cię do podjęcia dyskusji w komentarzu pod wpisem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }